Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > ESKalator Online

ESKalator Online

2010-10-15 łb
Zostało ich pięć... Zgodnie z werdyktem, ogłoszonym 13 października na uroczystej konferencji w Warszawie, do kolejnego etapu zmagań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przeszła piątka miast. Decyzja ogłoszona ustami przewodniczącego jury Manfreda Gaulhoferdla, dla wielu metropolii stanowi zimny prysznic. Z kretesem przepadły efektownie zaplanowane kampanie tak prężnych kandydatów jak Poznań czy Łódź.  Z drugiej strony poległa np. kuriozalna koncepcja Bydgoszczy, aby ze swoich słabości uczynić atuty. W połowie przyszłego roku okaże się, które z będących w półfinale miast najlepiej spełniło konkursowe wymogi. Tymczasem zapraszamy do przeglądu aktualności z kandydackich witryn.

Gdańsk startował do rywalizacji pod hasłem "Wolność kultury. Kultura wolności", w równym stopniu korzystającym z solidarnościowych skojarzeń, co analogii z interaktywną
Gdańsk ESK.html

kulturą nowego tysiąclecia (konferencja Wikimania 2010). Na kandydackiej witrynie widnieją podziękowania dla wszystkich Gdańszczan. Miasto wierząc w swe szanse kontynuuje zarazem współdziałanie w ramach trójmiejskiej  Metropolii. Szkoda tylko, iż lista kulturalnych nowości prezentuje się tu nieco ubogo. W dalszym ciągu można uczestniczyć w festiwalach PROGRESSteron i Transfotografia, a także oglądać wizję biblijnego potopu Petera Greenaway'a. Z premierowych wydarzeń kandydacka witryna poleca koncert indyjskiego zespołu perkusyjnego Layatharanga (15.10, Stacja Orunia, godz. 20.30) oraz IV Pomorskie Dni Chopinowskie (15.10 - 16.10), upamiętniające wizytę słynnego kompozytora na Powiślu. W trakcie tej ostatniej imprezy, przygotowanej przez gdańskie Muzeum Narodowe, utwory Chopina wykona m.in. akordeonista Cezary Paciorek.
Katowice z ulgą donoszą, że udało się. Satysfakcja po środowym werdykcie jest tym większa, iż stolica Górnego Śląska podjęła starania o wizerunkową przemianę właściwie całego regionu.
Festiwal Gitary Elektrycznej ESK 2016.html
 
Kojarzonego potocznie z siermiężną, postindustrialną i, co dużo mówić, ponurą atmosferą. Kampania ESK 2016 rozpoczyna więc dynamiczną transformację tej tożsamości. Rozpisano wieloletni plan finansowania wydarzeń i inwestycji kulturalnych, akcji edukacyjnych i wspólnotowych. Mieszkańcy miasta, ich kreatywność i otwartość stanowią o sile kandydatury. W nadchodzącym tygodniu Katowiczanie będą mogli wykazać się zapałem w trakcie Śląskiego Festiwalu Gitary Elektrycznej. Impreza startuje 19 października (plakat obok). Prócz serii koncertów (w katowickich Rialto i Marchołcie oraz chorzowskiej Leśniczówce), organizatorzy zaplanowali warsztaty i konkurs na najlepszą solówkę. Ten ostatni opiera się na zgłoszeniach przesłanych za pomocą internetowej witryny  festiwalu. Poza elektryczną gitarą, Katowice stawiają w tym tygodniu również na sztukę współczesną.  Stolica Górnego Śląska była jednym z trzech europejskich miast, współpracujących przy tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych "Ostrale" w Dreźnie. Od 20 października w przestrzeni wystawienniczej Galerii Szybu Wilsona można oglądać pokonkursową ekspozycję obrazów, instalacji i multimediów.
Lublin ma powody do zadowolenia, gdyż na krótkiej liście finalistów pełni niewątpliwie rolę czarnego konia. Atmosfera w samym mieście musi być iście bojowa, o czym świadczy np.
Lublin Banner ESK 2016.html

ilustrujący tekst "Jesteśmy w finale" banner z pola bitwy, gdzie widać sztandary ESK (zob. obok). Najważniejszą imprezą najbliższych dni w Lublinie są ruszające 16 października Konfrontacje Teatralne. Jubileuszową edycję otworzy "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego,  pokazana w nowo otwartej hali MTL. W Lublinie pamięta się również o kinomanach. Dla nich przygotowano trwające jeszcze przeglądy Postscriptum, Filmy Dobrze Zakręcone oraz zapowiadaną na 17 października replikę zwierzynieckiej Letniej Akademii Filmu w Chatce Żaka. Chatka Żaka jest również miejscem rozpoczynającego się dzisiaj Chatka Blues Festiwalu, z udziałem m.in. Hard Times, JJ Band czy The River.
Warszawa zdaniem nieprzychylnych osób miejsce w finałowej piątce miała zagwarantowane niejako na kredyt. Trzeba jednak przyznać, iż prezentacja jej kandydackiej oferty miała
Przemysław Truściński - ilustracja prezentacji ESK 2016.html

efektowny charakter. Pracował nad nią m.in. twórca komiksowy Przemysław "Trust" Truściński, nadając aplikacji artystowski, oryginalny charakter (zob. próbka obok), daleki od nudnych wykresów. Nudno nie powinno być dzisiaj w Instytucie Lotnictwa, który zaprasza na noc pośród eksponatów i... klubowych bitów. Teatr Dramatyczny zaprasza z kolei na drugą edycję Teatralnych Migracji. Pod hasłem "Stygmaty ciała" widzowie obejrzą sztuki m.in. ze Szwecji, Grecji, Holandii czy Niemiec. Wśród nich zaś prapremiery "Małej apokalipsy" według Konwickiego czy platońskiego "Państwa". Najbliższy weekend można w stolicy spędzić również w stylu retro. A to dzięki finałowi Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. W jego stołecznej odsłonie zaplanowano pełen koncertów, projekcji i spotkań Warszawski Weekend w stylu Retro.
Wrocław kontynuuje starania o miano ESK aplikacją, której myśl przewodnią stanowi  odzyskiwanie piękna w wielu dziedzinach – w kulturze, społeczeństwie i przestrzeni miejskiej.
American Film Festival.html

Jeśli chodzi o tą ostatnią sferę, w najbliższy czwartek 21 października, w centrum miasta nastąpi  odsłonięcie rzeźby autorstwa Bronisława Chromego pt. "Chopin". Na wielbicieli mniej klasycznych dźwięków czeka zaś prawdziwe święto elektronicznej i eksperymentalnej muzyki - Międzynarodowy Festiwal Audiowizualny "Synesthesia Festival". W dniach 22- 24 października w CK Agora wystąpią m.in. ceniony duet Hextatic (kiedyś z wytwórni Ninja Tune, dziś w Warp), wibrafonista Fujita Masayoshi, poszukujący producent Nathan Fake oraz gwiazdy z Islandii - Gus Gus. 20 października rusza natomiast zupełnie nowa na mapie filmowych festiwali impreza. To American Film Festival, współorganizowany przez Gutek Film jedyny przegląd amerykańskiego kina w Polsce, prezentowanego aż w siedmiu tematycznych sekcjach. Wśród gości m.in. Vincent D’Onofrio i Alister Banks Griffin, wśród projekcji - retrospektywa Johna Cassavetesa i dokument "Skandalista George Lucas".