Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > ESKalator Online

ESKalator Online

2010-10-22 Łukasz Badula
Czym chwalą się kandydackie miasta na swoich witrynach? Jakie imprezy proponują w najbliższych dniach? Zapraszamy do naszego przeglądu.
Gdańsk na każdym kroku podkreśla trójmiejską symbiozę, co zauważyli organizatorzy międzynarodowej konferencji "Metropolie i Kultura". Przedstawiciele miasta dostali specjalne zaproszenie na tą prestiżową imprezę, odbywającą się w Essen. Gdańsk jako kandydat do ESK o najsilniej zaznaczonym aspekcie metropolijnym, wziął udział w sesji na temat "przykładów metropolii w ewolucji", wraz z prezentacjami Marsylii  i Essen,
Instytut Sztuki Wyspa.html
 
czyli przyszło- i tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. Sposobom formowania publicznej przestrzeni poświęcona jest również dizajnerska wystawa, która startuje 22 października w gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa. "Re-designing the East: Polityczni Dizajnerzy" (zob. foto obok) to efekt badawczego projektu, realizowanego na artystycznym przecięciu Europy Środkowej i Azji. Jego tematyka oscyluje wokół graficznych konotacji solidarnościowego przełomu początku lat 80. Plakaciści, malarze i graficy mieli znaczący udział w identyfikacji podziemnego ruchu, choćby tworząc i powielając nośne logotypy. Jeden z nich - legendarny napis Solidarność jest tematem wielu zgromadzonych na gdańskiej wystawie prac. Najważniejsze elementy ekspozycji to trzy instalacje, rozszerzające zagadnienie współczesnych strategii, koncentrujących się na modelowaniu nowych jakości demokracji: 8-kanałowe wideo Olivera Resslera "Co to jest demokracja?" z tytułowym pytaniem zadawanym aktywistom i analitykom z 18 krajów całego świata, "Habeas Lounge Lindy Pollack, czyli owalna kanapa w kolorze czerwonym jako przestrzeń spotkania, debaty, wspólnoty, obecności publicznej i ucieleśniania demokracji oraz praca Jacka Niegody wzorowana na instrukcjach BHP, z przeznaczeniem dla działaczy kulturalnych pracujących na porobotniczych terytoriach. Więcej o wystawie tutaj.
Katowice udostępniły na swojej witrynie zawartość wniosku aplikacyjnego ESK 2016,
Nowe kino duńskie.html
 
który można ściągnąć pod postacią pliku pdf w wersji polskiej i angielskiej. Najbliższy weekend to w stolicy Górnego Śląska przede wszystkim spotkanie z dwoma muzycznymi indywidualnościami. W sobotę 23.10 na terenie pomieszczeń najstarszego w mieście kina - Capitol elektroniczne dźwięki i klubowe bity zaprezentuje angielski duet Swayzak. Dzień później w Centrum Kultury Katowice zaś wyczekiwany koncert tria Johna Scofielda, fenomenalnego gitarzysty, współpracownika m.in. Milesa Davisa, Herbie Hancocka i Billa Frissella. Kinomani powinni zwrócić uwagę na trwający od 22 do 28 października przegląd filmów duńskich, które nie zaczynają się, ani kończą na Larsie von Trierze.
Lublin w dniach 20-23 października gościł przedstawicieli z około 50 europejskich miast. Przybyli oni na Forum Kulturalne Eurocities. Eurocities to sieć zrzeszająca
Klasycy lubelskiej fotografii.html
 
europejskie miasta w celu ich reprezentowania ich interesów przed UE. W ramach wymiany doświadczeń dwa razy w roku jest organizowane wspomniane forum. Lublin dostąpił zaszczytu jego organizacji m.in. po Liverpoolu, Lyonie czy Bolonii. Ale nie tylko konferencjami lubelski kandydat żyje. W ten weekend startują opisywane na naszych łamach teatralne Konfrontacje oraz Pythonalia. W cieniu tej pierwszej imprezy startuje niewątpliwie inny znamienity festiwal sztuki teatralnej. To Festiwal Teatrów Błądzących przygotowany przez Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", tradycyjnie rozgrywany w jego magicznej siedzibie, od 22 do 24 października. Tymczasem w Chatce Żaka 21 października odbył się wernisaż wystawy "Klasycy Lubelskiej Fotografii", zgodnie z nazwą przypominającej wybitnych fotografików pochodzących z Lublina. Inną oryginalną ekspozycję "Niezwykła zwyczajność codzienności", z reklamami i plakatami  z I połowy XX wieku, można oglądać jeszcze do końca października w Cax Mafe.  
Warszawa doczekała się nowego książkowego przewodnika, który z humorem ma oprowadzać po stolicy i udzielać odpowiedzi na wiele dziwacznych, choć zasadnych pytań w rodzaju: Dlaczego Stanisław Staszic dostał w zęby?. "Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie" autorstwa Macieja Łubieńskiego i Michała Wójcika prócz
Archipelag Muranów.html
 
mnóstwa anegdot zawiera również ponad 60 propozycji tras spacerowych. Kto z nich nie skorzysta, ma do wyboru oczywiście szereg imprez kulturalnych organizowanych w stolicy. Do 24 października trwa pierwsza łączona edycja dwóch festiwali: Festiwalu Improwizacji Tańca SIC! oraz Festiwalu Muzyki Improwizowanej.  Każde wspólne działanie tancerzy i muzyków będzie się rodzić na oczach widzów, którzy będą świadkami unikalnego spektaklu będącego efektem zderzenia dźwięków z ruchem, tańca powstającego w reakcji na muzykę - zapewniają organizatorzy. W sobotę 23 października swoje święto organizuje Muranów. Plenerowa impreza "Archipelag Muranów" ma uświadomić, że ta część Warszawy to nie tylko kultowe kino. Będą warsztaty dla mam, dzieci i seniorów. Grupa Nowolipie zaprosi do tworzenia rzeźby. Jan Jagielski zaprezentuje opowieści o historycznym osiedlu. A na sam koniec wszyscy zostaną zaproszeni na podwieczorek i dancing. Kto wykaże się refleksem, zdąży jeszcze potem na Noc Tańca na Skwerze, rozpoczynająca się o 18.00, z udziałem m.in. Orkiestry Czasów Zarazy i tria Janusza Prusinowskiego. Impreza jest powiązana z jesienną edycją festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Wrocław szuka projektu na nowego krasnoludka, który wesprze całkiem liczną armię kolegów, czającą się w różnych miejscach miasta. Ten ma nazywać się Światowidek-
LUC na planie teledysku.html
 
Życzliwek i pełnić zaszczytną rolę patrona dzieci rozwijających talenty artystyczne. Do 5 listopada jury konkursu czeka na projekty postaci, wykonane przez małych artystów w wieku 7- 12 lat. Innego rodzaju talentami mogli się wykazać ochotnicy, biorący udział w rejestracji teledysku L.U.C.-a.  "Kto jest ostatni?" pomyślany jako protest- song (rap?) przeciwko opieszałości Poczty Polskiej zgromadził na planie clipu blisko 200 osób (zob. foto obok). Oficjalna premiera filmiku 24 października w kinie Helios. Dzień później teledysk trafi do sieci. Wrocławianie w najbliższym tygodniu mogą ustawić się również w kolejce po bilety na dwa kobiece koncerty Ethno Jazz Festivalu. 26 października w Imparcie wystąpi Cristina Branco, królowa fado. Dzień później, również w Imparcie, czerpiące i z fado i z żydowskiej muzyki utwory izraelskiej wokalistki Yasmin Levy.