Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > ESKalator Online

ESKalator Online

2010-10-29 Łukasz Badula
Czym chwalą się kandydackie miasta na swoich witrynach? Jakie imprezy proponują w najbliższych dniach? Zapraszamy do naszego przeglądu.
Gdańsk przypomina o tym, iż niedawna rywalizacja kilkunastu polskich miast o miano ESK to nie tylko prestiżowy wyścig. W Szczecinie doszło bowiem do spotkania zespołów pracujących nad
Migawki Szekspirowskie.html
 
konkursowymi aplikacjami. Efektem obrad ponad terytorialnymi podziałami jest program "Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016", jednoczące osoby, instytucje i organizacje działające na rzecz idei ESK. Bez względu na miejsce zamieszkania. Na razie prócz Gdańska deklarację podpisało 7 innych miast, reszta konkursowej jedenastki również projekt popiera. Trójmiejska metropolia w najbliższy weekend obchodzi tymczasem Międzynarodowy Dzień Animacji. Od 29 do 31 października w sopockiej Scenie Off de Bicz i Dworku Sierakowskich wyświetlane są animowane produkcje z całego świata. W programie krótkometrażówki z Portugalii, Brazylii, Indii, Korei i Polski. Główną atrakcją będą jednak pokazy filmów "Walc z Baszirem", "Metropia" i anime do utworów Daft Punk - "Interstella 5555". A okazji Halloween specjalny set animowanego kina grozy. Również 29 października startuje wystawa Migawki Szekspirowskie, podsumowująca XIV Gdański Festiwal Szekspirowski (plakat obok). Zdjęcia dokumentujące tą imprezę można oglądać w sieni biura kandydatury ESK do 15 listopada.
Katowice mają powód do dumy. Dwa z odbywających się w mieście festiwali, zostało nominowane do prestiżowej nagrody European Festival Awards 2010. OFF Festival Artura Rojka powalczy o laury w kategorii Best Medium Sized Festival. Natomiast znany fanom elektronicznych brzmień Tauron Nowa Muzyka jest kandydatem do nagrody w sekcji Best Small Festival. Listopad w Katowicach ma być miesiącem sztuki kameralnej. Wszystko za sprawą organizowanego z wielkim rozmachem festiwalu Ars Cameralis. Nazwa imprezy nieco myląca, bo przecież nie tylko o muzykę poważną tu chodzi. Przez cztery tygodnie Katowice, ale i Chorzów czy Bytom są miejscem awangardowych koncertów, spektakli, wystaw i konferencji. Tego roku do stolicy Górnego Śląska zawitają takie gwiazdy jak gitarowi melancholicy The National, pionierzy postrocka Tortoise czy poetka dźwiękowych eksperymentów Laurie Anderson.
Ute Lemper plakat.html
 
Widzowie obejrzą także inscenizacje Krystiana Lupy. Całą imprezę rozpoczyna zaś mocne uderzenie. 6 listopada w Jazz Klubie Hipnoza Wieczór Muzyki Alternatywnej, podczas którego wystąpią dwie niepokorne wokalistki z San Francisco: Emily Jane White i Rykarda Parasol, obie porównywane do Nico i PJ Harvey ze względu i na pazur i mroczną interpretację kanonów bluesowo- rockowych. Ekspresji nie zabraknie dzień później na występie wybitnej niemieckiej artystki estradowej Ute Lemper. Piosenkarka i aktorka, z równą łatwością wykonująca repertuar Marleny Dietrich, co piosenki Pink Floyd, w Centrum Kultury Katowice zaśpiewa z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy (plakat obok). Więcej informacji o festiwalu tutaj.
Lublin donosi o sukcesie młodych adeptów śpiewu chóralnego. Chór La Musica pod dyrekcją Zdzisława Ohary, który działa przy lubelskiem Gimnazjum nr 15 zdobył nagrodę Grand Prix i
Dziady.html

"Złoty Kamerton" podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Na najbliższy weekend, wydłużony przez świąteczną zadumę, witryna ESK proponuje nieco klubowych ekscesów w Przestrzeni Działań Twórczych Tektura. W sobotę występ Pleqa, łaczącego laptopowe kliki z drone'm i trip hopowymi bitami. Natomiast w niedzielę zaduszne "Dziady", czyli "dziadowskie" sety Grajka Kravieca i Senhora Efebo (plakat obok). Dla młodszych odbiorców w sobotę zaś kolejne pokazy "Karnawału zwierząt" w lubelskim Teatrze Muzycznym. To wycieczka w formie czternastu miniatur muzycznych, która zachęca do nauki o instrumentach i pozwala je oglądać, gdyż orkiestra podczas występu umieszczona jest na scenie, a nie, jak zazwyczaj, w kanale orkiestronu. Muzyczna ilustracja i bajkowa narracja przenoszą widzów do królestwa zwierząt, które za pomocą palety dźwiękowej oraz bajecznych wizualizacji roztacza się przed nimi.
Warszawa chce podbić Liverpool! W tym celu wysyła młody zespół Kamp! (fot. obok).Grupa
Kamp.html

ma prezentować Warszawę jako kandydatkę do tytułu ESK właśnie w Liverpoolu, który dwa lata temu zdobył to zaszczytne miano, a teraz jest miastem partnerskim stolicy. Zdaniem przedstawicieli branży muzycznej z całej Europy Kamp! był najciekawszym wykonawcą konkursu Warsaw Music Week, deklasując m.in. Gabę Kulkę, Marię Peszek czy Monikę Brodkę. W nagrodę wystąpi w rodzimym mieście Beatlesów, 3 listopada podczas Liverpool Music Week obok rewelacji brytyjskiej sceny alternatywnej - grupy Egyptian Hip-Hop. A co dzieje się w Warszawie? Stolica ma nowy teatr, który powstanie przy ulicy Madalińskiego na Mokotowie w miejscu niedawnej siedziby... MPO. Fundacja Hop Bęc Zmiana podobnych problemom zagaspodarowania przestrzeni publicznej poświęciła zresztą wystawę "Redukcje". Jej autor - architekt Jakub Szczęsny wbrew dominującej w urbanistyce gigantomanii proponuje projekty mikroprzestrzeni i zredukowanych typologii mieszkań. Wystawa zmusza do zastanowienia się nad tym, czy chęć posiadania dużego M wynika faktycznie z naszych potrzeb, czy może jest to myślenie narzucone nam przez specjalistów od marketingu, reklamę i kulturę masową, która jak wiadomo  jest świetnym narzędziem do kreowania gustów. Im większe mieszkanie tym większe pieniądze, ale nie dla klienta, lecz dla developera. Ekspozycja trwa jeszcze do 22 listopada.
Wrocław w Dzień Wszystkich Świętych zaprasza do muzeum wyjątkowego. Chodzi o Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej. Od kilkudziesięciu lat posiada on rangę jedynego w mieście muzeum plenerowego. Wyróżnia go zarówno charakter ocalonej sztuki cmentarnej, jak i pochowane tam osoby, często bardzo zasłużone dla miasta. Ze światęczną zadumą są związane także Zaduszki jazzowe w Imparcie, tego roku dedykowane pamięci Ryszarda Galberta Miśka.
Kreatywna Szewska.html

Zmarły w sierpniu saksofonista był twórcą oper instrumentalnych i barwną postacią wrocławskiego środowiska jazzmanów. Podczas okolicznościowego koncert 2 listopada hołd oddadzą mu m.in. Marek Bałata, Jerzy Kaczmarek, Zbigniew Lewandowski i Adam Skrzypek. Natomiast już dzisiaj rusza przedsięwzięcie Kreatywna Szewska, zgłębiające problematykę miejskiej architektury (ilustracja obok). Całość została ulokowana w podwórku przy ulicy Szewskiej. Prócz tematycznej wystawy przewidziano rozmowy z mieszkańcami okolicy o sposobach użytkowania podwórkowej przestrzeni, wieczór architektoniczny, warsztaty i konkurs na najlepszy architektoniczny projekt.