Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > ESKalator Online

ESKalator Online

2010-11-12 łb
Czym chwalą się kandydackie miasta na swoich witrynach? Jakie imprezy proponują w najbliższych dniach? Zapraszamy do naszego przeglądu.
Gdańsk ma po swojej stronie nie byle kogo, bo Jeana Michela Jarre'a. Francuski muzyk darzy Trójmiasto szczególnym sentymentem ze względu na pamiętny koncert w Stoczni Gdańskiej. 10 listopada podpisał list popracia dla kandydatury Gdańska do miana ESK 2016. Dzięki temu zaszczytnemu tytułowi Polacy będą mogli przypomnieć o ideałach Wolności i Solidarności, nie tylko odwołując się do przeszłości, ale pokazując, że są to idee kluczowe dla przyszłości Europy -
Dom.html

stwierdził wirtuoz elektroniki. Sztuka jest doskonałym narzędziem do osiągnięcia tego celu. Szczytnym ideom jest poświęcony również projekt Gdański Aeropag, zapoczątkowany w 2000 roku Kartą Powinności Człowieka. W ramach kolejnych spotkań, wybitne osobistości świata kultury i nauki dyskutują o obywatelskich powinnościach. Najbliższa edycja Aeropagu, która odbędzie się w dniach 12- 14 listopada dotyczy szacunku. Wśród zaproszonych gości m.in. Krzysztof Pomian, ks. Adam Boniecki i Zygmunt Bauman. Inny nie mniej ważny problem przedstawiają Andrzej Kramarz i Weronika Łodzińska na swojej wystawie "Dom/Home", prezentowanej w etnograficznym odziale gdańskiego Muzeum Narodowego. Zgodnie z tytułem autorzy fotografują rozmaite wnętrza i lokacje, które są wyrazem indywidualizmu ich mieszkańców (zob. fotografia powyżej). Są tu zdjęcia i schroniska dla bezdomnych i cyrkowego wozu, wykonane zarówno w Nowej Hucie, jak i Egipcie czy Indiach. Wystawa potrwa do 28 lutego przyszłego roku.
Katowice na swojej witrynie informują nadal o programie Ars Cameralis (logo poniżej). Najbliższy tydzień przyniesie sporo atrakcji dla fanów alternatywnego rocka. Przede
Ars Cameralis.html

wszystkim 13 listopada w chorzowskim Teatrze Rozrywki wystąpi amerykański kwintet The National, po tegorocznej płycie "High Violet" typowany na następców Interpol, jeśli chodzi o melancholijne, gitarowe pieśni. Z kolei pięć dni później w Jazz Clubie Hipnoza inna amerykańska legenda - Calexico, czyli klasycy alternatywnego country z Arizony. Ars Cameralis to także polskie zespoły. 14 listopada warszawskie Pustki zagrają w Kinoteatrze Rialto wyjątkowy koncert. Muzycy, odpowiedzialni dotąd za muzykę do filmów Przemysława Wojcieszka i Bodo Koksa, tym razem na warsztat wezmą klasykę radzieckiego kina. "Aelita" Jakowa Protazanowa z 1924 roku przeszła do annałów X muzy jako fantastycznonaukowa groteska i zarazem odbicie nastrojów po rewolucji bolszewickiej. Muzyka Pustek nada projekcji niemego filmu niepowtarzalnego charakteru. Poza muzyczno- filmowymi wrażeniami, nadchodzący tydzień Ars Cameralis firmuje również osobliwy teatr Krystiana Lupy. 16 listopada mistrz przedstawi na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki głośną adaptację  "Prezydentek" Wernera Schwaba.
Lublin od 11 do 14 listopada jest miejscem docelowym dla wszystkich miłośników
Falkon.html

fantastyki. Ryszuła bowiem 11-ta edycja Falkonu (plakat obok). Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki odbywa się w dwóch lokacjach: Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji oraz Gimnazjum nr 19. Program imprezy zakłada blisko 500 wydarzeń, m.in. wręczenie ważnych nagród literackich - im. Jerzego Żuławskiego, Nautiliusa, Konkursu "Horyzonty Wyobraźni", spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne, turnieje, projekcje filmowe, wystawy, koncerty, a także turnieje gier; od planszowych i karcianych po komputerowe i konsolowe. Lublin do najbliższej niedzieli będzie nie tylko stolicą fantastyki, ale i sztuki tanecznej. A to dzięki rozpoczętym 10 listopada Międzynarodowym Spotkaniom Teatrów Tańca.  W tegorocznym nurcie inspiracji zobaczyć będzie można spektakle, w których choreografowie i tancerze nawiązali szczególny, twórczy związek z kompozytorami i muzykami - brzmi zapowiedź. W wyniku ich współpracy powstały oryginalne spektakle, w których muzyka, najczęściej współczesna, ale także klasyczna, stanowi niezwykle istotny element choreograficznej kompozycji, a zazwyczaj jest wręcz „siłą napędową” dla tańca. Tego weekendu w Lublinie ponadto sporo jazzu pod postacią organizowanych przez klub Czarny Tulipan Zaduszek Jazzowych. Kulminacyjnym punktem ich programu będzie niedzielny koncert utworów Krzysztofa Komedy, w interpretacji kwintetu Miśkiewicz- Majewski.
Warszawa na swej kandydackiej witrynie nie mogła pominąć głośnej medialnie akcji Krzysztofa Wodiczko. Artysta znany z poruszania zaangażowanej tematyki, tym razem wcielił się w swoistego terapeutę polskich żołnierzy służących na tzw. misjach stabilizacyjnych. Przez trzy dni po ulicach Warszawy krążył wojskowy samochód, który "wystrzeliwał" w kierunku fasad budynków przemyślenia współczesnych weteranów
Born in Africa.html

wojennych. Tymczasem w przestrzeni publicznej stolicy szykuje się prezentacja o mniejszym ciężarze gatunkowym. Stołeczne władze zapraszają bowiem na dzień otwarty multimedialnego parku fontann. To całkiem nowa inwestycja na terenie Warszawy. Będzie działała, jak można przeczytać, w nowoczesnej technologii pozwalającej na organizowanie widowisk „światło, woda, dźwięk” w zamkniętym obiegu wody. Głównym punktem parku jest fontanna multimedialna zastępująca zaniedbany staw na Skwerze I Dywizji Pancernej. 12 listopada na Podzamczu, z tej okazji od 12:00 do 15:00 wiele atrakcji dla przechodniów: otwarte wnętrze parku maszynowego, liczne konkursy, animacje filmowe i opowieści Jarosława Kaczorowskiego. Tego samego dnia, ale już późnym wieczorem, Nowy Teatr przygotował kilkugodzinny perfomance "Born in Africa" (plakat obok).  Ma on pokazać współczesną Afrykę z jak najszerszej perspektywy. Artyści z Czarnego Lądu zaprezentują swoje fotografie, instalacje i wideo art, a uzupełnią je: pokaz krótkometrażowych filmów oraz klubowy set.
Wrocław poszukuje muzycznej świeżej krwi. Do 15 listopada Ośrodek Działań Twórczych Światowid czeka na zgłoszenia amatorskich zespołów, grających wszelkie
Wrocław Industrial Festival.html

gatunki nowoczesnych dźwięków. Wybrani wykonawcy wystąpią podczas przesłuchań Wrocławskiego Festiwalu Form Muzycznych, który startuje 27 listopada. Z kolei 14 listopada inauguracja nowego miejsca na mapie kulturalnej miasta. Puzzle, mieszczące się na II piętrze Kamienicy Artystycznej, chcą być miejscem o ambitnym profilu. Podczas pierwszego dnia otwarcia wystąpi duet Mikrokolektyw, podczas drugiego - Pustki, zaś 18 listopada - koncert znanej z nagrań Czesława Śpiewa - Mademoiselle Karen. Miłośnicy ekstremalnych odmian alternatywy nie muszą jednak czekać do przyszłego tygodnia. Albowiem jeszcze do najbliższej niedzieli, na scenach BWA i Sali Gotyckiej potrwa Wroclaw Industrial Festival (plakat obok). Wbrew etykietce muzyki przemysłowej, organizatorzy proponują bardzo różnorodne stylistycznie dźwięki; analogowe eksperymenty, power noise, neo folk czy nawet ambient. Od Wrocławia do Londynu nie ma takiego festiwalu- zapewnia organizator Maciej Frett. I rzeczywiście. Na imprezie prócz rodzimych wykonawców występują artyści z Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii.