Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Europejska Stolica Kultury 2016: Wrocław

Europejska Stolica Kultury 2016: Wrocław

2009-12-15 Magdalena Talik
Polskie miasta rozpoczęły rywalizację o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Które z nich ma największą szansę na wygraną? Rozpoczynamy nowy cykl, w którym postaramy się ocenić szanse wszystkich kandydatów. Zaczynamy od Wrocławia.

Europejska Stolica Kultury to zainicjowany przez grecką minister kultury Melinę Mercouri tytuł, jaki zyskuje wybrane przez Unię Europejską miasto. Dodajmy - niebagatelny i niezwykle prestiżowy, bo w ciągu roku miasto ma niepowtarzalną okazję wypromować się w Europie i na świecie. Jest o co walczyć, bo jeśli dane miasto wygra zaciętą rywalizację, Unia Europejska pokrywa aż 60 proc. wydatków, jakie metropolia (najczęściej do duże miasta) poniesie z tytułu organizacji rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Z doświadczeń miast, które były Europejskimi Stolicami Kultury, wiadomo, że zanotowały wzrost gospodarczy, a zyski były sześciokrotnie większe niż wkład finansowy.

Dotychczas tylko jedno polskie miasto zyskało ten zaszczytny tytuł. Mowa o Krakowie, który w 2000 roku był Europejską Stolicą Kultury. Jednak na tle europejskim Polska wciąż wypada bardzo słabo, mimo że niezaprzeczalnych atutów kulturalnych jest u nas wiele. Kolejna szansa na tytuł to rok 2016. Już teraz wiadomo, że wśród zainteresowanych polskich miast, które podjęły starania są Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk czy Lublin.

Europejska Stolica Kultury 2016: Wrocław.html

Wrocław ma potencjalnie spore szanse na zdobycie miana Europejskiej Stolicy Kultury. Od kilku lat utrzymuje się trend, by omijać raczej stolice albo miasta ewidentnie doskonale wypromowane (dlatego w 1990 roku tytuł trafił nie do Edynburga, ale do Glasgow, a w 2009 roku, zamiast Salzburgowi, został przyznany Linzowi).

We Wrocławiu przez ostatnie sześć lat nakłady na kulturę wzrosły aż trzykrotnie i w tym czasie przeznaczony został aż miliard na wspieranie inicjatyw kulturalnych. Od 2012 roku budżet na kulturę powinien jeszcze wzrosnąć.

Co przemawia za Wrocławiem? Przede wszystkim to znaczące centrum kulturalne. Jeśli chodzi o muzykę - gospodarz znaczących polskich festiwali. Przede wszystkim to Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Brave Festival, Jazz nad Odrą. Doskonale funkcjonują tu placówki kultury, zwłaszcza znana w całej Polsce Opera Wrocławska, ale i Filharmonia Wrocławska. Budowana jest jedna z największych sal koncertowych w Europie - Narodowe Forum Muzyki. Znajdą się tam zarówno sale koncertowe, jak i studio nagrań, przestrzeń wystawiennicza.

Wrocław to także jedno z najbardziej strategicznych miast jeśli chodzi o teatr. Tutaj odbywa się Festiwal Dialog, działa Instytut im. Jerzgo Grotowskiego i trwa zapoczątkowana przez niego tradycja, tu działa Teatr Pieśni Kozła, doceniany za granicą zespół teatralny. Miejscowe sceny także należą do wyróżniających się. Mowa zwłaszcza o Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskim, gdzie chętnie i niezwykle często pracuje Jan Klata, oraz grupie Ad Spectatores czy Wrocławskim Teatrze Lalek, zjawisku zupełnie niepowtarzalnym w skali kraju.

W dziedzinie literatury Wrocław jest alternatywą dla Warszawy i Krakowa. Tutejsze Wrocławskie Promocje Dobrych Książek są trzecimi najważniejszymi targami książki w Polsce. Zainicjowano tu także wiele projektów związanych z literaturą. Działa Ossolineum, organizowany jest Festiwal Opowiadania i Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Co roku przyznawana jest prestiżowa Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus.

Wrocław stawia także na sztukę. Fantastycznie odrestaurowany Pałac Królewski jest jedną z największych atrakcji. Miasto słynie z doskonale zachowanych świadectw secesji. W niedalekiej przyszłości obok jedynego w Polsce Muzeum Architektury ma zostać wzniesione Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Należy pamiętać, że Wrocław to także miasto studentów. Obecnie jest ich aż sześć razy więcej niż jeszcze u progu lat dziewięćdziesiątych. Są doskonałymi odbiorcami kultury i wzmacniają wizerunek miasta jako dynamicznego, tętniącego życiem ośrodka (to przede wszystkim oni są bywalcami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty).

Plusem dla Wrocławia będzie z pewnością lotnisko, które jest sukcesywnie modernizowane i rozbudowywane. Minusem, niestety, brak obwodnicy co może stanowić spory problem.

Które polskie miasto waszym zdaniem najbardziej zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Co sądzicie o kandydaturze Wrocławia? Zapraszamy do dyskusji - czekamy na wasze komentarze i maile (michal.rainczuk@kulturaonline.pl).