Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Katowice Europejską Stolicą Kultury?

Katowice Europejską Stolicą Kultury?

2010-01-25 mra
Europejska Stolica Kultury 2016: Katowice.html

Tak przynajmniej wynika z oddanych przez was głosów - Katowice zdecydowanie prowadzą w naszej sondzie. Najsłabiej wypadają Białystok, Warszawa i Toruń.

W ubiegłym tygodniu zamieściliśmy na portalu sondę, w której możecie głosować na miasto najbardziej waszym zdaniem zasługujące na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Odzew był natychmiastowy. Przez pierwsze kilkanaście godzin miejsce lidera zajmowały na zmianę m.in. Wrocław, Gdańsk i Szczecin. Potem na prowadzenie wysunęły się Katowice, zostawiając daleko w tyle wszystkich rywali.

W tej chwili Katowice wciąż zajmują pierwsze miejsce z blisko połową wszystkich głosów. Na dalszych pozycjach znajdują się Lublin, Gdańsk, Szczecin i Wrocław. Dziwi bardzo słaba pozycja stolicy - Warszawa (na razie) wyprzedza tylko Białystok.
Jak dalej potoczy się rywalizacja, zależy tylko od was - zapraszamy do głosowania.


Z odzewem spotkał się również artykuł o szansach Gdańska w wyścigu o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Oto fragmenty maili, które dotarły do naszej redakcji:

Bardzo dziękuję za ten interesujący tekst, skądinąd w wielu momentach rymujący się z innymi opiniami na temat naszego miasta, pragnę jednak zwrócić uwagę na pewne nieporozumienie, dodatkowo zinterpretowany przez Autora jednoznacznie na niekorzyść gdańskiego projektu. W momencie wskazywania osób, które popierają kandydaturę: Gdańsk - 2016, Autor pisze:

Na liście brakuje dwóch znaczących dla Trójmiasta nazwisk - prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Współpraca całej metropolii byłby chyba najmocniejszym argumentem przemawiającym za Gdańskiem, ale pod tym względem Gdańsk i Gdynia niestety zawodzą - oba miasta mają wielkie ambicje i oba starają się przyciągnąć do siebie najlepszych i najciekawszych i twórców kultury.

Niech wolno mi będzie wyjaśnić: prezydenci Gdyni i Sopotu, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski, nie widnieją na liście poparcia, bowiem są wraz ze swoimi miastami w projekt zaangażowani. Trzy miasta, które rzeczywiście często ze sobą konkurują, tym razem postanowiły połączyć potencjały dla powodzenia projektu. Gdańsk kandyduje jako: Gdańsk i Metropolia 2016, a więc stanowi (zgodnie z wytycznymi europejskiego programu ESK) "twarz" projektu, ale buduje swój program przy zadeklarowanym zaangażowaniu i Gdyni i Sopotu - także osobistym ich prezydentów - oraz innych miast tzw. obszaru metropolitalnego, który rozciąga się na północy Polski między Tczewem i Wejherowem. Podpisane przez prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów porozumienie metropolitalne jednoznacznie mówi o zjednoczeniu wysiłków dla sukcesu projektu, który będzie służył nie tylko Gdańskowi.

Anna Czekanowicz
Dyrektor Biura Prezydenta ds Kultury

Uprzejmie dziękuję za docenienie inicjatywy budowy Teatru Szekspirowskiego jako ważnego argumentu w ubieganiu się Gdańska o ESK 2016.  Mam jednak małą uwagę do paragrafu poniżej, gdzie jest mowa o Teatrze Wybrzeże.

Mimo wszystko Gdańsk jednak teatrem nie stoi - to duży minus. Teatr Wybrzeże prezentuje bardo rozbudowany repertuar, ale o nowych produkcjach poza Trójmiastem mówi się bardzo rzadko. Nie zmienia tego faktu nawet solidnie przygotowywany od kilku sezonów festiwal "Wybrzeże sztuki” oraz sierpniowy Festiwal Szekspirowski. Pierwsza z imprez dopiero się rozwija, a druga pomimo sporego dorobku staje się coraz bardziej nużąca.

Z kontekstu można by wywnioskować, że Festiwal Szekspirowski jest organizowany przez Teatr Wybrzeże, gdy tymczasem tak nie jest. Organizatorem festiwalu jest Gdański Teatr Szekspirowski (Wspólnie z Fundacją Theatrum Gedanense, która zapoczątkowała 1993 roku międzynarodową imprezę teatralną, przekształconą 1997 roku w Festiwal Szekspirowski. Fundacja Theatrum Gedanense wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i Urzędem Miejskim w Gdańsku powołała do życia 2008 roku instytucję kultury pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski, która jest inwestorem budowy swojej siedziby i współorganizatorem Festiwalu Szekspirowskiego oraz innych działań artystycznych i edukacyjnych). Teatr Wybrzeże natomiast jest jednym z miejsc w których prezentowane są festiwalowe spektakle na zasadzie wynajmu sal (sceny w Gdańsku i w Sopocie) i zatrudnienia obsługi. Spektakle festiwalowe są również prezentowane w Teatrze Muzycznym w Gdyni, czasami w Operze Bałtyckiej, Teatrze Leśnym w Wrzeszczu, nowej scenie GTS - Teatrze w Oknie, a także w miejscach nieteatralnych jak Centrum Św. Jana, Park Kolibki w Gdyni, Królewska Fabryka Karabinów itp.

Anna Szynkaruk-Zgirska
Biuro Promocji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Które polskie miasto waszym zdaniem najbardziej zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Zapraszamy do dyskusji - czekamy na wasze komentarze i maile (michal.rainczuk@kulturaonline.pl).