Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Lubelska Noc Kultury

Lubelska Noc Kultury

2011-06-02 łb
We wstępnej fazie rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, mało kto dawał Lublinowi realne szanse na zwycięstwo. Kojarzone ze Ścianą Wschodnią miasto, nie dysponuje przecież zapleczem organizacyjnym i kulturalnym na miarę centralnych polskich metropolii. A jednak Lublin dostał się do ścisłego finału konkursu, wygrywając np. z Łodzią i Poznaniem. Na ile mocna jest jego karta przetargowa, pokaże już w najbliższy weekend. Wtedy odbędzie się piąta edycja Nocy Kultury, sztandarowej wizytówki lubelskich aspiracji.

Noc Kultury 2011.html
Plakat Nocy Kultury
Organizowana od 2007 roku impreza, jest przedsięwzięciem o imponującym rozmachu. Przestrzenią artystycznego karnawału staje się bowiem dosłownie całe miasto. Noc Kultury obejmuje swoim zasięgiem w równym stopniu Stare Miasto i Rynek, co Bronowice, Sławinek, Tatary, Wrotków czy Miasteczko Akademickie. Akcji symbolicznie patronuje Sztukmistrz - tytułowy bohater słynnej powieści Izaaka Bashevisa Singera, która rozsławiła Lublin na cały świat.

Tegoroczna edycja imprezy ma wyjątkowy przebieg. Przedsmakiem całości ma być Wigilia Nocy Kultury, która wystartuje 3 czerwca z samego rana, a potrwa do północy. Wśród dziesiątek rozsianych po mieście atrakcji, znajdą się: Wioska Słowiańska, warsztaty teatralne Joanny Belzyt, graffiti na streczu, objazdowy koncert Miąższa, Bajzla i Budynia na Gazikach, wystawa Roberta Kuśmirowskiego i ogniowy show grupy Ignis Fatuus.

"Właściwa" Noc Kultury zacznie się wieczorem 4 czerwca, a zakończy około... 5 rano dnia następnego. Według organizatorów, będzie przedstawieniem najważniejszej idei zawartej w aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 – "Miasto w dialogu". Oddaje ono pragnienie Lublinian, aby działania kulturalne wzmacniały więzi międzyludzkie, nawiązując do bogatej tradycji dialogu, której współczesne miasto – poprzez pamięć, edukację i sztukę – chce przywrócić ciągłość.

Nocny maraton w Lublinie to ponad 250 różnych wydarzeń kulturalnych, które firmują związani z miastem artyści wszelkich dziedzin. Widzów czekają m.in. koncert "zagraj na byle czym", Noc z Afryką, spacer po żydowskim Lublinie, gry językowe, ukraiński street art, otwarta scena improwizacji Hyde Park Orchestra, casting do roli w sztuce "Ubu Król", specjalna edycja Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych, pokaz "Skrzypka na dachu", a także mnóstwo koncertów (The Crows, Bloom, T.R.A.P.) i spektakli teatralnych ("Gra snów", musical "Kot w butach").

Wstęp na wszystkie wydarzenia obu odsłon imprezy jest bezpłatny. Kto nie dotrze do Lublina, będzie mógł uczestniczyć w Nocy Kultury wirtualnie. Na lubelskim kanale internetowej telewizji European Web, pojawi się bowiem studio otwarte, z bieżącymi relacjami reporterów i rozmowami zaproszonych gości. Swoją transmisję planuje również Radio Lublin.

Więcej informacji o Nocy Kultury tutaj.