Europejska Stolica Kultury 2016
Jesteś w: Strona główna > Artykuły > Sprytne warsztaty z Nowym Teatrem

Sprytne warsztaty z Nowym Teatrem

2011-01-08 łb
Tam, gdzie teraz stoją wozy MPO, Krzysztof Warlikowski teatr swój widzi ogromny. A właściwie nie teatr, lecz prężne centrum kulturalne. Na byłej działce stołecznego MPO przy ulicy Madalińskiego, stanie bowiem nowoczesna placówka z prawdziwego zdarzenia. Do 2013 roku, w samym sercu Mokotowa ma pojawić się, wzniesiona kosztem 140 milionów złotych siedziba Nowego Teatru. Wirtualnie teatr jednak już działa, realizując szereg interdyscyplinarnych projektów. Jeden z nich od września wspiera Warszawę w bojach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zrób to sam .html
Logo akcji/Nowy Teatr - spryciarze.pl

Seria spotkań pt. "Zrób to sam - Majster klasy" nawiązuje do formuły kultowego programu Adama Słodowego. To dwugodzinne warsztaty, w ramach których, jak wyjaśniają organizatorzy, można dowiedzieć się jaka jest specyfika danego medium, spróbować pracy z materią, zrozumieć zasady rządzące określoną dziedziną i zainspirować się do własnych poszukiwań. Przewodnikami po temacie są tu znane osobowości twórcze, uchodzące za speców w swoim fachu.

Całość zainaugurowało spotkanie poświęcone dizajnowi i architekturze, w trakcie którego Jakub Szczęsny tłumaczył "Jak nie zgubić się we własnym domu?". Następnie m.in. Wiesław Saniewski, reżyser i matematyk w jednej osobie, doradzał jak obstawiać wyścigi konne, Kasia Adamik i Mateusz Rakowicz uczyli tworzenia storyboardu, a Marek Raczkowski pokazywał, jak się rysuje dowcipy. W nowym roku publiczność czeka kontynuacja intrygujących spotkań, nie zawsze na oczywiste tematy. 

9 stycznia socjolog i zapalony alpinista Wawrzyniec Zakrzewski odpowie na pytanie "Jak wspinać się w pustym pokoju?". Później natomiast m.in. kreowanie muzyki z zabawek koordynowane przez grupę Małe Instrumenty (23 stycznia), pisanie reportażu pod okiem Mariusza Szczygła (6 lutego), tworzenie powieści przy asyście Jerzego Sosnowskiego (20 marca) czy lekcja śpiewu operowego z Izabellą Kłosińską. Cykl zamknie 12 czerwca spotkanie z Piotrem Najsztubem o tym, jak... nic nie robić.

Projekt, którego kuratorką jest Adriana Prodeus, zyskał dość zaskakującego patrona internetowego. Chodzi o słynny poradnikowy portal Spryciarze.pl. Na witrynie zostało już utworzone specjalne konto Nowego Teatru, z myślą o zamieszczaniu wideo- dokumentacji warsztatów.

Spotkania "Zrób to sam" odbywają się co drugą lub trzecią niedzielę o godz. 12.00, w różnych miejscach Warszawy. Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji telefonicznej. Więcej informacji na witrynie Nowego Teatru tutaj lub blogu Spryciarze.pl tutaj.